Att hänga konst är en sorts regiarbete. Man bollar med bilder och figurer. Konstverken, individerna, ska komma till sin rätt både som enskilda objekt och i gemenskap.
Det första att tänka på i den tomma lokalen är hur man kommer in i rummet, ljusinfallet från fönster, väggarnas läge, rumsvolymen. Nästan alltid är en vägg mest framträdande, den som först ”tittar” på besökaren. Det kan vara en fondvägg eller en annan yta som genom sitt läge dominerar lokalen. Att väl känna och ha vant sig vid en lokal är en viktig förutsättning för ett lyckat resultat. ur inledningen till artikeln om Konsthängning.
I artikeln ”Konsthängning” av Dan Sunberg och med illustrationer av Magnus Rimling får du lära dig grunderna i konsthängning. ”Användarvänlig samtidskonst” av Karin Faxén är illustrerad av Coco Moodysson och handlar om hur man arbetar med samtidskonst i utställningsrummet.
Ladda ner artiklarna som PDF (400 kb)
Lär dig mer om konsthängning och utställningar:
Rammakaren Elisabeth Glimmer Larsen har på sin hemsida en utförlig beskrivning om hur du hänger konst hemma, här hittar du också värdefull information om hur du ramar och bevarar konstverken.
Riksutställningar har en hemsida som heter Utstället som handlar om hur man gör utställningar.

