Textstorlek: A A A

En konstnär tänjer på gränserna – utmanar – skapar debatt.

Arkiv

Konstverk

Följande konstverk återfinner du längst upp på sidan. Stillbilder från filmer i utställningen Animation Invasion: Told You So av Cecilia Lundqvist, Discource Remix av Gustav Sparr, Flyktpunkten av J Tobias Anderson. Grafiska blad ur utställningen 15 från Grafikens hus: Eva Vilne Pendelfärd; Jan Håfström Pojken; Mattias Fagerholm Oder; Konsthantverk av Mårten Medbo, Creatures 2008, Cast and altered stoneware; Åsa Pärson, Khmer Scarves, handvävda, 100% siden; August Sörenson, No Thing, 2011. Ceramic, smokemachine, 67 cm high.

Karl Magnus Nilsson

Titel: Stadsvy. Teknik: Vas av blåst och graverat överfång i svart och vitt glas på lackad metallfot. 2011. Upplaga: Unikum. Mått: 20x12 cm.

Titel: Stadsvy. Teknik: Vas av blåst och graverat överfång i svart och vitt glas på lackad metallfot. 2011. Upplaga: Unikum. Mått: 20x12 cm.

Karl Magnus Nilsson (f. 1977) har en gedigen förankring i glaset, både materialmässigt i sitt konstnärliga arbete och geografiskt som barnfödd i Småland. Karl Magnus Nilsson är en historieberättare. I sina arbeten förflyttar han ofta ett föremål ur sitt ursprung och placerar det i en oväntad kontext för att skapa nya och intressanta berättelser. Sedan masterexamen i glasdesign från Danmarks Designskola verkar han från sin ateljé i Malmö. 2010 mottog Karl Magnus Nilsson stipendiet för unga konsthantverkare ur Bengt Julins fond på Nationalmuseum.

CV för Karl Magnus Nilsson (pdf)

Hemsida: www.karlmagnusnilsson.com

Tematik:

Även om mina arbeten många gånger skiljer sig kraftigt åt, så finns samma grundidé i de flesta. Jag utgår alltid från mig själv och den bildvärld som finns inom mig. Det kan vara minnen, upplevelser och hur man ser eller såg på ett fenomen eller ett ting. Jag sätter in detta i nya sammanhang för att skapa, förstärka eller förändra en historia.

 

Material:

För mig är det glaset som står i centrum även om jag använder mig av allt från textil till sten i mina arbeten. Jag och glaset har ett komplicerat förhållande som består av både hat och kärlek. Jag försöker att vara ärlig både mot materialet och mot idén. Men detta kan också vara en svår kamp. Ibland ser jag mig som konsthantverkare med bakgrund som glasblåsare, ibland som designer med magisterexamen i produktdesign och ibland som ren konstnär, för det var där jag började och det är dit jag idag mer och mer lutar.

Titel: Maskerad Teknik: Skulptur av ugnsgjutet glas sammanfogat, slipat och polerat på svart träsockel. 2010. Upplaga: Unikum. Mått: 10x6x15 cm (inkl sockel)

Titel: Maskerad Teknik: Skulptur av ugnsgjutet glas sammanfogat, slipat och polerat på svart träsockel. 2010. Upplaga: Unikum. Mått: 10x6x15 cm (inkl sockel)

Teknik/Process:

Jag använder mig av de tekniker och processer som behövs för att få fram det resultat jag söker. Ibland använder jag mig av tusenåriga tekniker och andra gånger får man själv uppfinna det som krävs. För mig är det detta som ger liv och njutning åt den skapande processen.

Verk:

Titel: Stadsvy. Teknik: Vas av blåst och graverat överfång i svart och vitt glas på lackad metallfot. 2011. Upplaga: Unikum. Mått: 20×12 cm. Pris: 5000 kr

Titel: Maskerad Teknik: Skulptur av ugnsgjutet glas sammanfogat, slipat och polerat på svart träsockel. 2010. Upplaga: Unikum. Mått: 10x6x15 cm (inkl sockel) Pris: 4000 kr

Print